Ustawa Antykryzysowa zwolniła ze składek ZUS mikroprzedsiębiorców i osoby samozatrdunione. Zwolniła również duchownych, ale Ci raczej nie czytają mojego bloga 😉
Całkowite zwolnienie ze składek dotyczy:
I. płatników składek zgłaszających do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczionych na dzień 29 lutego 2020 r. (czyli mikroprzedsiębiorców), jeżeli mikroprzedsiębiorca był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r., oraz
II. tzw. samozatrudnionych, tj. osoby prowadzące pozarolniczą działalność, opłacające składki wyłącznie na własne ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, jeśli przychód tej osoby uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek nie był wyższy niż 15.681 zł. Czyli jeśli wnioskujemy o zwolnienie od marca, przychód za marzec nie może być wyższy jak wyżej wskazana kwota.
Co ważne, zwolnienie dla mikroprzedsiębiorców zatrudniających pracowników nie jest warunkowane wysokością przychodów tak jak w przypadku samozatrudnionych.
W obu ww. przypadkach zwolnienie:
1) dotyczy wyłącznie nieopłaconych składek, a zatem każdy kto pośpieszył się z zapłatą składek za marzec, nie może skorzystać ze zwolnienia za marzec;
2) zwolnieniem można objąć tylko 3 miesiące: marzec – kwiecień – maj, z zastrzeżeniem powyższego;
3) zwolnienie nie jest automatyczne i należy złożyć do ZUS wniosek. Wniosek jest bardzo prosty, a jego wypełnienie zajmie maksymalnie kilka minut. Wniosek można wypełnić elektronicznie lub papierowo. Co istotne i co wiem, że budzi wątpliwości: wystarczy jeden wniosek za wszystkie 3 miesiące. Nie trzeba składać wniosku co miesiąc.
Wniosek papierowy do pobrania znajduje się na stronie ZUS (kliknij tu).
4) wniosek należy złożyć w terminie do 30 czerwca (także gdy będziemy wnioskować o zwolnienie za okres wsteczny tj. od marca);
5) w całym okresie objętym zwolnieniem składamy deklaracje rozliczeniowe lub imienne raporty miesięczne w normalnym trybie i terminach, tak jak dotychczas – tutaj nic się nie zmienia.
Jednocześnie jednak maksymalnym deadlinem dla złożenia deklaracji i imiennych rarportów, a jednocześnie warunkujących zwolnienie, jest przesłanie ww. dokumentów najpóźniej do 30 czerwca (z doświadczeniam wiem bowiem, że nie każdy terminowo składa te deklaracje rozliczeniowe).
6) samozatrudnony składa oświadczenie, m.in. o wysokości przychodu warunkującego zwolnienie, a którego prawdziwość ma weryfikować Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Jeśli zatem po takiej weryfikacji wyjdą na jaw rozbieżności między oświadczeniem złożonym do ZUS, a w deklaracjach podatkowych, osoba która skorzystała ze zwolnienia zostanie zobowiązana do zapłaty składek wraz z odsetkami (podstawą zwrotu będzie decyzja ZUS).
Ww. informacje składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Ponadto:
7) jeśli osoba prowadząca dz.g. podlegała ubezpieczeniom społecznym na dzień 1 lutego – przez okres zwolnienia zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa;
8) skorzystanie ze zwolnienia ze składek nie ma wpływu na skorzystanie z innych form wsparcia, ale jeśli osoba aplikująca o zwolnienie ze składek otrzymała już wsparcie na pokrycie składek z innego tytułu zgodnie ze Specustawą, np. otrzymała pomoc w postaci dofinansowania do wynagrodzeń z FGŚP lub z FP, wówczas nie otrzyma już na ten sam cel pomocy w postaci zwolnienia ze składek.
A na koniec dodam, że sponsorem zwolnienia będziemy my sami, zgodnie bowiem ze Specustawą:
„Minister właściwy do spraw finansów publicznych przekazuje do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dotację z budżetu państwa w wysokości zwolnionych z obowiązku opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.”
A jak wiadomo, Państwo nie ma własnych pięniedzy, kasę zasilamy my, podatnicy. Mimo wszystko, zwolnienie i tak cieszy, i na pewno będzie chwilowym wytchnieniem dla wielu małych firm, dla których koszty ZUS w skali miesiąca to nawet ponad 10 tys. złotych …
Podstawa prawna: art. 31zo Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw