Prowadzisz działalność gospodarczą i nie zatrudniasz pracowników? Ten wpis jest dla Ciebie.
Jeśli na skutek COVID-19 zanotowałaś lub zanotowałeś w swojej firmie spadek obrotów, w ramach Tarczy Antykryzysowej możesz liczyć na małe wsparcie „rządowe”. Co to za wsparcie i na jakich warunkach przysługuje? Czytaj dalej.
Kluczowa przy tej formie wsparcia jest definicja spadku obrotów. Ustawa definiuje go jako:
„zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego;
Innymi słowy: jeśli po 1 stycznia 2020 na skutek COVID-19 spadła Ci sprzedaż pod kątem jej wartości lub ilości sprzedawanych produktów lub usług w stosunku do porównywalnych 2 miesięcy z roku poprzedniego, możesz być uprawniona/y do tego rodzaju wsparcia.
Co istotne, mimo brzmienia definicji jak powyżej, miesiąc to nie tylko miesiąc kalendarzowy (od 1 do 30/31), ale za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych (czyli możemy porównywać przykładowo okres od 14 lutego + kolejne 60 dni).
Wysokość dofinansowania zależy od poziomu spadków:
➢ spadek obrotów o co najmniej 30% – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie (= max. 1300 zł),
➢ spadek obrotów o co najmniej 50% – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie (max. 1820 zł),
➢ spadek obrotów o co najmniej 80% – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie (max. 2340 zł).
Dofinansowanie przyznawane jest na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, od dnia złożenia wniosku.
Środki pomocowe wypłacane są w okresach miesięcznych, na podstawie co miesiąc składanego oświadczenia przedsiębiorcy o prowadzeniu dz.g. w minionym miesiącu, którego ma dotyczyć dofinansowanie.
Nie można w tym czasie zaprzestać / zawiesić prowadzenia działalności gospodarczej, jako że środki z założenia mają służyć aktywizacji (inaczej obowiązek zwrotu na wezwanie starosty).
Otrzymanie wsparcia wyklucza otrzymanie innego rodzaju dofinansowania z Tarczy Antykryzysowej na ten sam cel.
Warunkiem otrzymania wsparcia jest brak zaległości podatkowych, składkowych oraz brak istnienia przesłanek do upadlości.
Przedsiębiorca ma obowiązek spożytkować środki pomocowe zgodnie z przeznaczeniem (na koszty prowadzenia dz.g., inaczej dofinansowanie podlega zwrotowi na wezwanie starosty).
UWAGA: Wniosek o dofinansowanie przedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.
Innymi słowy: należy bacznie obserwować stronę właściwego PUP o ogłoszeniu naboru wniosków na dofinansowanie, i jak tylko się pojawi ogłoszenie, natychmiast składać wniosek, nie czekając do ostatniego dnia terminu. Skąd inąd wiadomo, że fundusze są ograniczone i o przyznaniu środków będzie decydować kolejność zgłoszeń. Zatem kto pierwszy, ten lepszy.
Przyznanie środków następuje na podstawie umowy zawartej ze starostą, za którego działa PUP.
Podstawa prawna: art. 15 zzc. USTAWy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw